oprogramowanie

w przygotowaniu autorskie oprogramowanie wspomagające pracę naukowców

zapowiedź oprogramowania xAI Heweliusz

A gdyby tak istniał darmowy program, który udzieli informacji o tym jakiego testu statystycznego użyć i jeszcze do tego uzasadni swoją odpowiedź? Taki program, który wyjaśniłby jak zinterpretować uzyskane wyniki porównań statystycznych? Czy wystarczyłoby tylko powiedzieć mu jakimi danymi się dysponuje?

pytanie

"Chciałbym sprawdzić jakiego testu statystycznego mogę użyć do mojej pracy naukowej. Chciałbym sprawdzić związek między płcią [kobieta, mężczyzna] a częstością występowania uzależnienia od gier komputerowych [uzależnienie, brak uzależnienia]. Mam razem 40 uczestników badania, mniej więcej tyle samo w różnych grupach. Jakiego testu mogę użyć?"

--- >

odpowiedź

"Wygląda na to, że masz do porównania częstości wystepowania - zarówno w pierwszej jak i w drugiej grupie. Użyj testu niezależności chi-2. Pamiętaj o tym, że Twoja grupa uczestników badania jest nieliczna do tego testu - można go przeprowadzić, ale pamiętaj o tym przy interpretacji wyników. Czy chcesz wyświetlić uzasadnienie wykonania tego testu statystycznego do wykorzystania w pracy naukowej? Czy chcesz zobaczyć tutorial w jaki sposób przeprowadzić samodzielnie obliczenia w programie SPSS?"

pytanie

"Policzyłem wyniki testu niezależności chi-2 i nie wiem jak je interpretować. Miałem 50 uczestników badania, otrzymałem takie wartości jak: chi2 = 32,126; df = 2; p = 0.002; V Cramera = 0.7. O czym świadczą uzyskane wyniki? Czy można je uznać za istotne statystycznie przy próbie badawczej, jaką miałem? Czy jest coś na co powinienem zwrócić szczególną uwagę?"

--- >

odpowiedź

"Uzyskane wyniki świadczą o tym, że porównanie statystyczne, które przeprowadziłeś jest istotne statystycznie, w populacji rzeczywiście istnieje taka zależność. Efekt, który odkryłeś nie dość, że jest istotny statystycznie, to jest jeszcze silny - różnice pomiędzy Twoimi zmiennymi są bardzo duże. U mężczyzn znacznie częściej niż w przypadku kobiet występują uzależnienia. Czy chcesz wyświetlić uzasadnienie tej interpretacji wyników do wykorzystania w pracy naukowej?"

Dalszy rozwój projektu zależy od Was!

xAI Heweliusz zostanie udostępniony za darmo, dlatego bardzo liczę na Wasze wsparcie finansowe przy rozwijaniu projektu. Praca nad oprogramowaniem wymaga dużej ilości czasu, który musiałbym poświęcić na inne zajęcia o charakterze komercyjnym. Zebranie potrzebnej kwoty pozwoli mi na stworzenie i udostępnienie pierwszej samodzielnej wersji programu.

Jeżeli oprogramowanie w wersji podstawowej przypadnie Wam do gustu, to będzie dalej rozwijane i uzupełniane o dodatkowe funkcje. Może o sztuczne sieci neuronowe? Może o uwzględnienei bardziej zaawansowanych statystyk lub o funkcję wyszukiwania błędów w bazach uczestników badania? A może o coś jeszcze innego?

aktualności

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Pierwsza stabilna wersja programu

26 maja 2020 r.

xAI Heweliusz 0.2 to pierwsza stabilna wersja oprogramowania, która stanowi bazę do dalszego rozwijania projektu.

Nie jest to jeszcze taka wersja, którą można ściągnać i korzystać u siebie na komputerze. W porównaniu do oprogramowania docelowego jest pozbawiona wielu funkcji a bugów jest więcej niż ficzerów ;)

Na zrzutach ekranu można zobaczyć główne okno aplikacji, zarys interfesju algorytmu i przykładowy output jaki będzie zapewniać program.

To dopiero początek, ale z Waszą pomocą projekt pójdzie do przodu!

Jesteś zainteresowany powyższym projektem?

zapisz się do newslettera i otrzymaj powiadomienie z chwilą ukończenia oprogramowania