Kryminologia

Certyfikowany kurs z zakresu kryminologii

Jak dzieciństwo Anatolija Onoprienki mogło wpłynąć na jego późniejsze życie i czyny, których się dopuścił? Kim jest „przerażający klaun”, pierwowzór postaci z horrorów i w jaki sposób współczesna psychologia mogłaby tłumaczyć jego zachowanie?

Anatomia umysłu kryminalisty. O przestępczości z perspektywy psychologicznej – kurs online

Opis kursu

Podczas kursu Słuchacze zostaną zapoznani z podstawami psychologii zaburzeń, seksuologii sądowej, zarówno z uwzględnieniem aspektów teoretycznych, jak i praktycznych opiniowania sądowego. Podczas kursu poruszone zostaną dodatkowo aspekty prawne, związane z wykonywaniem pracy jako biegły sądowy.

Program kursu został zaplanowany w ten sposób, aby zapoznać Słuchaczy z podstawami teoretycznymi, różnicami między koncepcjami teoretycznymi, szacowaniem ryzyka powrotności do przestępstwa, a następnie umożliwić Słuchaczom pracę nad studiami przypadków. W ten sposób Słuchacze zdobędą wiedzę oraz umiejętności, począwszy od wprowadzenia teoretycznego do praktyki.

Program zajęć

  1. W jaki sposób psychologia zaburzeń tłumaczy zachowania przestępcze?

  2. Jaki jest i jak wytłumaczyć zachowania morderców-wizjonerów? Studium Anatolija Onoprienki.

  3. Kiedy poczucie misji prowadzi do śmierci niewinnych ofiar, o mordercach-misjonarzach. Studium Johna Bodkina Adamsa.

  4. Mordercy-hedoniści, czyli o zabójcach działających ze względu na emocje. Studium Leszka Pękalskiego.

  5. Morderstwa z chęci władzy i sprawowania kontroli.

  6. Kim jest biegły sądowy? Jak wygląda postępowanie karne?

  7. Seksuologia sądowa. Przegląd i charakterystyka najważniejszych zaburzeń preferencji seksualnych.

  8. Diagnoza zaburzeń parafilicznych i parafilii. Studium Mariusza Trynkiewicza.

  9. Omówienie psychologicznych technik diagnozy zdyskredytowanych przez społeczność akademicką. Szacowanie ryzyka powrotności do przestępstwa.

  10. Spojrzenie w przyszłość – technologie informacyjne w kryminalistyce i seksuologii sądowej. Wykorzystanie sztucznych sieci neuronowych.

Highlights

ZOOM

Zajęcia prowadzone są przez platformę ZOOM umożliwiającą sprawną pracę w grupach nad omawianiem poszczególnych studiów przypadków.

Everwind

Program zajęć jest urozmaicony o autorską grę dydaktyczną Everwind z przeznaczeniem do nauki podstaw kryminologii (przeczytaj więcej o grze tutaj).

Materiały do zajęć

Materiały do zajęć (publikacje o otwartym dostępie oraz prezentacje wykorzystane na zajęciach) są dostępne na stronie przedmiotu dla wszystkich słuchaczy.

Praca na przykładach

Podczas zajęć zostaną wykorzystane zarówno prawdziwe, jak i teoretyczne studia przypadków, aby odpowiednio zilustrować poruszane zagadnienia teoretyczne.

Zapisy zostały wyczerpane, jednak zachęcam do wpisywania się na listę rezerową. Jeżeli zbierze się odpowiednia liczba osób, to możliwe będzie uruchomienie drugiej grupy.