Kursy otwarte na UW

Certyfikowane kursy prowadzone na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego

Kryminologia i seksuologia

Anatomia umysłu kryminalisty.
O przestępczości z perspektywy psychologicznej.

Jak dzieciństwo Anatolija Onoprienki mogło wpłynąć na jego późniejsze życie i czyny, których się dopuścił? Kim jest „przerażający klaun”, pierwowzór postaci z horrorów i w jaki sposób współczesna psychologia mogłaby tłumaczyć jego zachowanie?

Anatomia umysłu kryminalisty II.
O przestępczości
seksualnej.

Co sprawia, że podejmowana jest przemoc seksualna wobec dzieci? Czy można wskazać „typowy” portret sprawcy przestępstw seksualnych, czy też jest to na tyle niejednorodne zjawisko, że za każdym razem wymaga indywidualnego spojrzenia? Jak wygląda proces diagnozy potencjalnych sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej?

„Mam taki wstydliwy problem…”. Wprowadzenie do seksuologii klinicznej.

Od podstaw seksuologii klinicznej i teorii komunikacji do seksuologicznych studiów przypadków, z nastawieniem na praktykę kliniczną, w 100% wolny od podejścia psychodynamicznego.

Informatyka

ABC uczenia maszynowego i „sztucznej inteligencji”.

Uczenie maszynowe, sieci neuronowe i „sztuczna inteligencja” zaczynają dominować właściwie wszystkie obszary naszego życia. Czas ją poznać.

ABC statystyki i metodologii badań naukowych z wykorzystaniem oprogramowania statystycznego PSPP.

Wszystko, co wystarczy do przedstawienia statystyk do podstawowych prac naukowych, czy też prac licencjackich, magisterskich, nie musi być wcale trudne i pełne wzorów matematycznych, szczególnie, gdy do gry wkracza oprogramowanie statystyczne.

"Game Over". Tworzenie gier niezależnych z programowaniem wizualnym w MMF i GDevelop.

Teoria i praktyka projektowania i tworzenia gier komputerowych z wykorzystaniem programowania wizualnego w MMF 2.5 i GDevelop.

Pytania & Odpowiedzi

Jaka jest tematyka kursów?

Zakres tematyczny kursów dotyczy nauk społecznych oraz nauk technicznych - seksuologii klinicznej, kryminologii, metodologii badań naukowych oraz tworzenia gier komputerowych.

Do kogo są skierowane kursy?

  • Kurs z seksuologii jest skierowany do psychologów i lekarzy oraz do studentów psychologii oraz kierunku lekarskiego.

  • Kurs z kryminologii jest kierowany przede wszystkim do studentów kierunków społecznych oraz medycznych, ale również do wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

  • Kurs z statystyki i metodologii badań naukowych jest kierowany do studentów oraz absolwentów studiów, podczas których korzysta się z metodologii badań ilościowych.

  • Kurs z tworzenia gier komputerowych jest przeznaczony dla osób, które nie miały wcześniej styczności z projektowaniem gier komputerowych oraz nie mają doświadczenia w tworzeniu gier.

Jaki jest termin kursów?

Zajęcia odbywają się w trybie zdalnym lub stacjonarnym od poniedziałku do środy (w zależności od zajęć).

Co można uzyskać po ukończeniu kursów?

Po pierwsze, wiedzę i umiejętności :) Po drugie, dyplom uczestnictwa w zajęciach poświadczający obecność na większości zajęć. Po trzecie, po zdanym egzaminie z treści omawianych podczas kursu i literatury podstawowej, certyfikat UO UW. Po czwarte, materiały dydaktyczne zawierające narzędzia użyteczne w późniejszej pracy.

Jaki jest koszt uczestnictwa w zajęciach?

Koszt zajęć każdorazowo ustala Rada Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego, co jest zależne od charakteru zajęć oraz od liczby osób w nich uczestniczących. Kursy kosztują zwykle ok. 300 zł za jeden kurs. Podejście do egzaminu do certyfikatu jest dodatkowo płatne.

Jaki jest zakres egzaminu? Czy jest wymagający?

Część przedmiotów kończy się egzaminem pisemnym, natomiast część jest zaliczana na podstawie projektów. W przypadku egzaminu, to składa się on z 30 pytań zamkniętych.

Odpowiedź na drugie pytanie znajduje się pod tym adresem. Odpowiadając trochę poważniej - egzaminy są zarówno z literatury i z treści, które będziemy omawiać na zajęciach, nie będzie dodatkowych pytań dziedzinowych. Czynne uczestnictwo w zajęciach oraz zaznajomienie się z literaturą pozwoli zdać egzamin.