KOG-SPS
KOG-SPS jest aplikacją pozwalającą na interpretację wyników badań czterech narzędzi poznawczych.
Bezpłatna, udostępniana specjalistom w zakresie psychiatrii i psychologii.
Wyniki służą do pomiaru funkcji wykonawczych, zdolności do wnioskowania oraz ogólnych możliwości poznawczych sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej.
Różne obszary poznawcze
KOG-SPS umożliwia dokonanie oceny funkcji poznawczych w kilku obszarach - związanych z wnioskowaniem, hamowaniem reakcji oraz czasem reakcji na bodźce. Zmodyfikowane skrypty zadań poznawczych bazują na znanych w psychologii poznawczej klasycznych eksperymentach, tj. Test Wieży z Hanoi, Test Wieży Londyńskiej, czy też Zadanie Stroopa.
Skrypty narzędzi poznawczych Inquisit
Wyniki narzędzi interpretowanych za pomocą KOG-SPS bazują na dostępnych skryptach Millisecond Test Library. Do przeprowadzenia badań wymagana jest standardowa licencja popularnego oprogramowania do prowadzenia badań psychologicznych Inquisit (są one udostępniane za darmo w ramach licencji Inquisit).
Łatwość obsługi
Wyniki zadań interpretowanych w KOG-SPS liczone są automatycznie a same zadania uruchamiane są na komputerze. Zadanie są proste w obsłudze dla osób badanych - jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań naukowych - nawet dla osób, które wcześniej nie korzystały z komputera.
Dzięki szerokiemu zakresowi badania KOG-SPS może być pomocny na etapie diagnozy sądowo-seksuologicznej (oceny aktualnego funkcjonowania poznawczego), czy też w ocenie funkcji poznawczych sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej odbywających karę pozbawienia wolności.
KOG-SPS dostępny jest na wszystkie systemy operacyjne.
Windows
Windows XP/Vista/7/8/10/11
Apple macOS
Apple macOS 10.13+
Linux Ubuntu
Linux Ubuntu 18.04+
W jaki sposób konstruowane było narzędzie?
Badania stanowiące podstawę opracowania KOG-SPS były największymi badaniami sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej przeprowadzone w Polsce.
Badania w 13 polskich zakładach karnych, 375 uczestników badania, 9 narzędzi badawczych.
Zakład Karny nr 1 w Łodzi, Zakład Karny w Sztumie, Zakład Karny w Oleśnicy, Zakład Karny w Rawiczu, Zakład Karny w Głubczycach, Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim, Areszt Śledzczy Warszawa-Służewiec, Zakład Karny w Raciborzu, Oddział Zewnętrzny ZK w Kędzierzynie-Koźlu, Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich, Zakład Karny nr 2 w Strzelcach Opolskich, Zakład Karny w Siedlcach, Areszt Śledczy w Grójcu.
Praca naukowa finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2017-2021, jako projekt badawczy w ramach programu „Diamentowy Grant” (DI 16/003046) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (180.000 zł). Projekt realizowany był w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Kierownikiem projektu był dr Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak, a opiekunem naukowym dr hab. Michał Lew-Starowicz, prof. CMKP.
Cel naukowy
Określenie, które z wybranych charakterystyk psychologicznych istotnie różnicują osoby wykazujące zaburzenia parafiliczne od osób wykazujących parafilię.
Cel wdrożeniowy
Stworzenie narzędzia psychologicznego, które będzie wspierało proces diagnostyczny (różnicowanie między zaburzeniami preferencji seksualnych a brakiem tych zaburzeń).
75 uczestników badania będących sprawcami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, z diagnozą zaburzeń preferencji seksualnych
75 uczestników badania będących sprawcami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, bez diagnozy zaburzeń preferencji seksualnych
75 uczestników badania niebędących sprawcami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, osadzonych w zakładach karnych (grupa kontrolna)
150 uczestników badania niebędących sprawcami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, nieosadzonych w zakładach karnych (grupa kontrolna)
Publikacje naukowe związane z projektem
Oronowicz-Jaśkowiak, W. (2022). Porównanie wybranych charakterystyk osobowościowych, psychospołecznych, poznawczych oraz ryzyka powrotności do przestępstwa różnicujących parafilicznych od nieparafilicznych sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej. Praca doktorska obroniona w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Oronowicz-Jaśkowiak, W., Lew-Starowicz, M. (2021). Polish adaptation of emotional Stroop test in assessment of pedophilia – a pilot study. Psychiatria Polska, 55(1), 85-100. Wersja przetłumaczona na język polski: Polska adaptacja zadania Stroopa w warunku emocjonalnym do oceny preferencji pedofilnych.
Oronowicz-Jaśkowiak, W., Lew-Starowicz, M. (2019). Modified Stroop test in psychologic diagnosis of pedophilia. A systematic review. Postępy Psychiatrii i Neurologii, 28(1), 42-53. Wersja przetłumaczona na język polski: Zmodyfikowane zadanie Stroopa w diagnozie psychologicznej pedofilnych preferencji seksualnych. Systematyczny przegląd literatury. DOI: 10.5114/ppn.2019.84355.
Oronowicz-Jaśkowiak, W., Gorajski, T. (2018). Diagnoza zaburzeń preferencji seksualnych oraz szacowanie ryzyka powrotności do przestępstwa w opiniowaniu sprawców przestępstw przeciw wolności seksualnej przez polskich psychologów-seksuologów. Przegląd Seksuologiczny, 1(53), 27-34.
Warunki korzystania z programu
KOG-SPS (dalej „program”) jest programem darmowym i dostarczanym bez jakiejkolwiek gwarancji. Korzystanie z programu do prowadzenia diagnozy klinicznej nie może być jedynym narzędziem pracy, ponadto podejmowane jest na wyłączną odpowiedzialność użytkownika programu. W takim wypadku bezwzględnie konieczne jest każdorazowe sprawdzanie poprawności przeprowadzonych obliczeń oraz poprawności informacji przedstawianych w programie, ponieważ bazowanie wyłącznie na danych prezentowanych w programie może wiązać się z ryzykiem popełnienia błędu.
Autor programu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje związane z użytkowaniem programu. Autor programu nie ponosi również żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystania oprogramowania do celów niezgodnych z obowiązującym prawem. Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za skutki wynikające z użytkowania programu. Program nie był testowany w sposób gwarantujący zapewnienie poprawności prowadzonych obliczeń. Program nie był testowany na różnych konfiguracjach komputerowych. Program nie był konsultowany merytorycznie, nie stanowi narzędzia w znaczeniu klinicznym, czy też psychometrycznym.
Wszelkie prawa związane z modyfikacją skrytpów zadań poznawczych, należą do autora programu, dr Wojciecha Oronowicza-Jaśkowiaka.
Minimalne wymagania techniczne
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10/11 lub macOS lub Linux Ubuntu.
Wymagania sprzętowe: Procesor Intel Core 2 Duo / Apple M1 , karta graficzna NVIDIA GeForce2 / ATI Radeon 7200, pamięć 1 GB RAM, miejsce na dysku 100 MB.
Cytat do prac naukowych
Oronowicz-Jaśkowiak, W., Lew-Starowicz, M. (2022). KOG-SPS. Dostęp z www.oronowicz-jaśkowiak.pl (zakładka oprogramowanie).